wtorek, 4 czerwca 2013

Film o życiu – Układ zamknięty

Jutro mogą przyjść po Ciebie…

Jakie ładne hasło na plakacie, a jakie równocześnie prawdziwe. Bo firmy dzielą się tylko na dwie kategorie: przed i po kontroli skarbowej.

Informacje o problemach przedsiębiorców z urzędami skarbowymi docierają do szarego obywatela jedynie wtedy, kiedy stają się wydarzeniem medialnym – jak najnowszy film Ryszarda Bugajskiego “Układ zamknięty”. I oczywiście wszyscy słyszeli historię upadku Optimusa, ale wydaje im się, że od tych zamierzchłych już czasów, nic takiego więcej się nie wydarzyło, bo nikt o tym nie mówi.
To szalenie mylny pogląd. Rocznie w naszym kraju do sądów trafia ponad 50 000 spraw z kodeksu karnego skarbowego. Oczywiście, większość z nich kończy się wysoką karą finansową albo karą pozbawienia wolności. I tym samym przedsiębiorca, który nie spał, nie jadł, zaniedbywał rodzinę, byle tylko firma działała, staje się przestępcą.
Najczęściej dochodzi do tego z winy urzędników, którym wolno się mylić bardziej, a ponadto mają możliwość wyboru z ponad 200 tysięcy interpretacji przepisów podatkowych, o których istnieniu nasz księgowy nierzadko nie ma pojęcia.
Nikt, będący tylko człowiekiem, a nie cyborgiem, nie jest w stanie nadążyć za kolejną urzędniczą interpretacją tego samego paragrafu, zmieniającą jego poprzednie brzmienie.
Jedyne, co po kontroli z urzędu skarbowego musi zrobić właściciel firmy, to udowodnić organowi kontrolnemu, że nie ma racji i nie zaistniała żadna zaległość podatkowa będąca podstawą do wysuwania zarzutów z KKS. A ilu się odważy ? Ilu stać na to, żeby zaangażować biegłych księgowych, prawników od prawa podatkowego i rewidentów w ciągnący się latami proces ?
Firma potrzebuje pieniędzy na pokrycie kar, opłacenie przedstawicieli prawnych, kolejne ekspertyzy i pisma procesowe, a na normalną działalność zaczyna brakować środków. Powoli nie ma też kto pracować, bo cały dział finansowy i prawny zajmuje się walką z fiskusem.
Przedsiębiorstwo traci płynność finansową, komornik zajmuje konta firmowe, zaległości rosną, kontrahenci odchodzą, firma przestaje istnieć. Właściciel ma zawał i jeśli defibrylator zadział i przeżyje, to czeka go dalszy ciąg koszmaru – traci swój prywatny majątek, żona go zostawia, jego oczko w głowie – firma znika, w końcu zostają mu odczytane zarzuty z kodeksu karnego skarbowego, idzie siedzieć albo dostaje w zawiasach, ale tak czy inaczej wpis do Krajowego Rejestru Karnego załatwia dobrą opinię o nim.
Marzec i kwiecień przedsiębiorcom nie kojarzy się z wiosną i Wielkanocą, a z deklaracjami PIT. Wtedy zaczyna się krucjata skarbówki przeciw nim. W tym roku urzędnicy mają za zadanie załatwić “pozytywnie” minimum 71% kontroli, czyli 7 na 10 wizyt urzędników skończy się dla przedsiębiorców wykryciem zaległości podatkowej, sporem podatkowym i nałożeniem kar finansowych. Bo jak jest dziura w budżecie, to czymś ją zatkać trzeba.
I nie powiem, żeby w realizacji tego celu nie pomagały masowe donosy. Taka ludzka mentalność, że skoro mnie nie wyszło, to zepsuję to, co wyszło innemu. A doniosę na firmę sąsiada, niech nie ma lepiej!
Dobra, chwila… a na jaką cholerę ja piszę o kontroli skarbowej na blogu ubezpieczeniowym?
Wiadomo, że pewna jest tylko śmierć i podatki. Na wypadek śmierci można się ubezpieczyć, ale od podatków ???
Też można, przynajmniej w pewnym sensie.
Allianz wraz z Instytutem Studiów Podatkowych profesora Modzelewskiego opracował polisę, dzięki której sztab najlepszych specjalistów od prawa podatkowego w Polsce daje potężne wsparcie dla przedsiębiorcy w sytuacji, kiedy urząd skarbowy lub ZUS rozpoczyna kontrolę i w 75% przypadków nie pozwala na zaistnienie sporu podatkowego. Polisa chroni wszystkie sprawy, które nie uległy przedawnieniu. Oprócz doskonałej pomocy merytorycznej zapewnia pokrycie między innymi kosztów adwokata, opłat sądowych i nałożonych kar. Roczna składka jest dostosowana do możliwości przedsiębiorstwa, w zależności od przychodu, natomiast najwyższa kara jaką może nałożyć fiskus, to 16 milionów. Dzięki polisie oszczędności firmy sięgają dziesiątek tysięcy złotych.
SZCZEGÓŁY DLA ZAINTERESOWANYCH

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz